Van rá esély, hogy kötelező legyen a húsz százalék megújulós részarány az EU-ban 2020-ra
Az új tagországok vezetői igyekeznek megakadályozni, hogy minden tagállamra kötelező érvényű legyen a húsz százalékos megújuló energia részarány.
Az Európai Unió soros német elnöksége valószínűsíti, hogy a csütörtök-pénteki állam- és kormányfői találkozón a 27 tagország megállapodik abban: nem csupán közös célkitűzésként, hanem kötelezően vállalja az EU, hogy 2020-ra a megújuló energiaforrások részesedését 20 százalékra emeli az energiatermelésben, derült ki Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter hétfői brüsszeli nyilatkozatából.
A diplomáciai vezetők - köztük Göncz Kinga magyar külügyminiszter - szokásos havi ülésének napirendjén elsősorban a hét második felében rendezendő félévközi csúcsértekezlet előkészítése szerepel. A kormányfői találkozó fő témája az energiagazdálkodás lesz, szem előtt tartva a környezetvédelmi és versenyképességi szempontokat.
Korábbi találkozókon az uniós tagországok már megállapodtak abban, hogy célként tűzik ki a megújuló források arányának 20 százalékra emelését, és ezen belül kötelezővé teszik, hogy legalább 10 százalékpont legyen a bioüzemanyagok aránya. Egyebek között az új tagországok akadályozták azt, hogy kötelezővé váljék a 20 százalékos célkitűzés is, úgy értékelve, hogy túlságosan nagy a különbség a tagállamok felkészültsége között.
Most kompromisszumnak tűnik az, hogy az EU-n belül nem tagországonként, hanem uniós átlagban emelik kötelező szintre a vállalást - így egyes országoknak nem kell elérniük az arányt, ha az igazságtalanul nagy erőfeszítést igényelne tőlük.
A csúcstalálkozón erősítik meg várhatóan azt a politikai elkötelezettséget is, hogy az EU önkéntes és egyoldalú vállalás alapján 2020-ig 20 százalékkal csökkenti széndioxid kibocsátását valamennyi országának átlagában. Az EU a tervek szerint azt is értésre adja: azt tartja kívánatosnak, hogy a jövő évtizedvégére a világ fejlett országai legalább 30 százalékkal csökkentsék kibocsátásukat, és ebben az Egyesült Államok és a jelentős kibocsátású, gyorsan fejlődő országok is vállaljanak részt - ez esetben az unió is a magasabb célt igyekszik teljesíteni.
Szintén az új tagállamok kérésére minden bizonnyal ebbe a dokumentumba is bekerül, hogy a tagállamoknak a vállalás terheit egyenlően kell viselniük, és ennek érdekében az unión belül korrekt, átlátható és differenciált megközelítést kell alkalmazni. Ez minden bizonnyal azt jelenti, hogy nem minden tagországnak kell 20 százalékos csökkentést végrehajtania, hanem az unió egészének, illetve nem minden tagállam esetében ugyanazt az évet veszik referenciául a csökkentéshez.
Forrás: Zöldtech Hivatkozás: http://www.zoldtech.hu Dátum: 2007 március 09. 10:46
Vissza az előző oldalra
|