Bioüzemanyagok magyar gabonafeleslegből
Az Európai Unió az energiahordozók csaknem 70 százalékát importálja, ugyanakkor a mezőgazdasági terményfelesleggel is kezdeni kell valamit.
A következő egy-két évben kialakulhatnak Magyarországon azok a bioüzemanyag előállító kapacitások, amelyek képesek feldolgozni az exportra szánt gabonamennyiséget - mondta Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.
Az energiaárakban az elmúlt években bekövetkezett változás felgyorsította azt a folyamatot, melynek során a mezőgazdaság, mint az egyik legnagyobb energia előállító, betörhet azokra a területekre, ahol a hagyományos energiahordozók fogyóban vannak - fogalmazott az államtitkár pénteken Lajosmizsén, a Bács-Kiskun Megyei Agrárkamara ülésén, agrárgazdaságoknak az alternatív energia előállításában betöltött szerepéről szólva.
Az Európai Unió az energiahordozók csaknem 70 százalékát importálja, ugyanakkor az intenzív agrárszerkezettel rendelkező kontinensen a többlettermékekkel is kezdeni kell valamit. Ezek az adottságok motiválták néhány évvel ezelőtt az alternatív energetikai program intenzív megkezdését - magyarázta Gőgös Zoltán. Az államtitkár előadásában emlékeztetett arra, hogy ebbe a folyamatba kapcsolódott be Magyarország is, amikor a csatlakozási szerződés kapcsán vállalta, hogy 2010-ig a felhasznált villamos energia 3,6-4 százalékát megújuló energiával váltja ki.
Gőgös Zoltán ismertette, hogy kormányzati szinten két évvel ezelőtt megkezdődött a stratégia kidolgozása. Ennek következményeként egyre több agrártermelő látja úgy, hogy érdemes ezen a területen előrelépni. Így például a biodízel előállítása miatt a repce vetési területe évente 15-20 százalékkal növekszik, de hasonlóan előnyös feltételeket kínál az energiaipar a kukoricatermelőknek is. Az államtitkár szerint, ez új helyzetet teremt, mert a termelőknek hosszú távú szerződést, biztos piacot, stabilitást ad.
Forrás: MTI Hivatkozás: http://www.mti.hu Dátum: 2006 október 21. 19:23
Vissza az előző oldalra
|