Nincs szükség azonnali beavatkozásra Csepelen
A témát illetően a közelmúltban mégis megjelentek ezzel ellentétes nyilatkozatok. Ezért a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Csepel Önkormányzatával egyetértésben és közös finanszírozásban az illegálisan elhelyezett galvániszap jelenlegi valós környezetterhelésének vizsgálatát célzó tájékoztató tényfeltárás mielőbbi elvégzését határozta el, továbbra is tiszteletben tartva a törvényes államigazgatási eljárás folyamatban lévő lépéseit és a kapcsolódó hatósági jogköröket.Az eddigi hatósági és szakértői vizsgálatok egyöntetűen azt támasztják alá, hogy Csepelen a galvániszap miatt nincs katasztrófaveszély, nincs életveszély, és a hulladék nem veszélyezteti a csepeli ivóvízbázist sem. Azonnali beavatkozásra sincs tehát szükség.
Az új feltáró fúrásokból a mintavételeket és a vizsgálatokat a Bálint Analitika végezte, ugyanaz a laboratórium, amelyik 2006. júliusában az Önkormányzat megbízásából már végzett a területen méréseket. A szakvélemény elkészítésére a Lawand Kft. kapott megbízást. A környezetvédelmi hatóság szintén mélyített újabb fúrásokat, elvégezte ezek mintázását és a minták elemzését. Valamennyi újabb vizsgálat összecsengő eredményei szerint megismételhetjük, hogy Csepelen a galvániszap miatt nincs katasztrófaveszély, nincs életveszély, és a hulladék nem veszélyezteti a csepeli ivóvízbázist sem. Azonnali beavatkozásra sincs tehát szükség.
Az eredményekről a hatóság és a független szakértő képviselői a pénteken (március 9-én) tartott sajtótájékoztatón részletes tájékoztatást adnak, a szakmai anyagokat pedig mind a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, mind a Közép-Duna völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség honlapján a sajtótájékoztatót követően közzé tesszük.
A valós helyzet objektív bemutatásán túl a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és Budapest XXI. kerület Csepel Önkormányzat vezetése továbbra is mielőbbi megoldást sürget és segít elő a jelenleg rendelkezésére álló eszközökkel az illegálisan elhelyezett galvániszap probléma megoldására. Ennek érdekében elsőként a Fríz Kft. felszámolási eljárásának sürgős befejezését, a kötelezett vállalkozások és fizetőképességük minősítését szorgalmazzuk. Amennyiben bizonyítást nyerne, hogy a kötelezett vállalkozások fizetésképtelenek, sor kerül a kötelezettség központi felelősségi körbe vonásának mérlegelésére, és ha ennek indokoltsága megalapozott, a Minisztérium haladéktalanul megteszi a szükséges lépéseket a csepeli galvániszap probléma teljes körű megoldására.
Budapest XXI. kerületében, az egykori Csepel Vas és Fémművek területén az I. világháborút megelőző évektől kezdve folyt ipari tevékenység. A 40-es években bombatámadás érte a területet, ahol később salak feltöltés is történt. Mindezek következtében a terület szennyezetté vált. 1995-ben a 200 hektáros területre rendezési terv készült, és egyenletes hálózatban 33 db talaj/talajvíz feltáró fúrást mélyítettek le. 1997-ben egy amerikai tanulmány megerősítette a korábbi mérések és tanulmányok állításait, miszerint nem lehet pontosan megállapítani, hogy a feltárt szennyezést az említett tényezők melyike okozta.
Ilyen előzményeket követően szállított be és helyezett el illegálisan a FRÍZ Kft. 1200 tonna galvániszapot a Csepeli Gyártelepen lévő, DIAMOND Kft-től bérelt területen 2004-ben. A területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőség az ügyre kezdettől odafigyelt, és a hulladék elszállítására és ártalmatlanítására vonatkozó kötelezést írt elő. Bár a hatósági határozat teljesítésére nem került sor, mivel időközben a Fríz Kft. ellen felszámolási eljárás indult, az eddigi hatósági és szakértői vizsgálatok egyöntetűen azt támasztják alá, hogy Csepelen a galvániszap miatt nincs katasztrófaveszély, nincs életveszély, és a hulladék nem veszélyezteti a csepeli ivóvízbázist sem. Azonnali beavatkozásra sincs tehát szükség.
Forrás: Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Hivatkozás: http://www.kvvm.hu/dokumentum.php?content_id=1436§ion_id=0 Dátum: 2007 március 10. 17:57
Vissza az előző oldalra
|