Hét és fél milliárd forint bioüzemanyagokra
A bioüzemanyagok megfelelő ütemű terjedésének lehetővé tételére beruházási oldalon mintegy 7,5 milliárd forint támogatás szükséges - mondta Garamhegyi Ábel, a GKM államtitkára. Az elkövetkező hét évben a kormány mintegy 45 milliárd forint támogatást kíván biztosítani európai uniós társfinanszírozással megújuló energia termelés, illetve felhasználás elősegítésére.
A támogatásokról az EU-val folytatott egyeztetések jelenlegi állása szerint ennek az összegnek a hatoda bioüzemanyagokkal összefüggő támogatás lehet - közölte Garamhegyi Ábel, aki szerint éppen ekkora összeg hiányzik a jelenlegi gazdasági feltételek mellett a szükséges kapacitások kiépülésének megtérüléséhez. Az államtitkár megjegyezte, hogy a technológia fejlődése, vagy a hagyományos üzemanyagárak drágulása esetén a bioüzemanyagok versenyképessége is fokozódik, így a szükséges támogatások mértéke csökkenthető.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter beszámolt arról, hogy a bioüzemanyagok alapanyag-igényének biztosítására, és a kis kapacitású feldolgozó-üzemek támogatására vissza nem térítendő támogatást lehet majd igényelni. A nagy kapacitású gyárak számára elsősorban kamattámogatást kíván biztosítani a kormány hitelek felvétele esetén. Hozzátette, hogy az energetikai céllal növénytermesztést folytató gazdák számára az idei évtől elérhető a hektáronkénti 45 eurós földalapú támogatás.
A miniszter a kis kapacitású üzemek kapcsán elmondta: külön kapnak támogatást, akik rendszerszemléletben gondolkozva a feldolgozás melléktermékeit biogáz vagy villamos energia előállításra, valamint állattenyészetési célokra tudják felhasználni. Utalt arra, hogy a feldolgozás melléktermékéről mindezek nélkül költség- és energiaigényes ártalmatlanítással kell gondoskodni.
Gráf József az ország uniós tagságából fakadó célokról közölte: a teljes üzemanyag-fogyasztáson belül 2010-ig 5,75 százalék, 2020-ig pedig 10 százalékos bioüzemanyag bekeverési arányt kell elérni. A miniszter szerint ezeket az arányokat Magyarország biztosan teljesíti, így jelentős exporttal is lehet számolni. Beszámolt arról, hogy a bioetanol-üzemek építése iránt tavaly tapasztalható lelkesedés enyhe megtorpanása tapasztalható, a drága kukorica és a viszonylag alacsony olajárak miatt. Gráf József szerint azonban ez nem tántorítja el a komoly befektetőket.
A miniszter kifejtette: Magyarország érdeke, hogy a kukoricaintervenció 2008-ban várható megszűnésekor már működjön annyi bioüzemanyag-feldolgozó üzem, amennyi képes felhasználni az ország kukoricafeleslegét. Várakozása szerint 2008 végére Magyarországon 3 bioetanol üzem kezdheti meg működését 1 millió tonna kukoricaszükséglettel. Biodízel üzemekből várhatóan 2 megléte valószínűsíthető ekkorra.
Gráf József az alapanyag-termesztési lehetőségekről elmondta, hogy évente gabonából a belső felhasználáson túl 8-8,5 millió tonnát termelnek Magyarországon. A határon túli területekről évi 3-4 millió tonna szerezhető be. Csak kukoricából 3,5 millió tonna eladatlan készlet áll a raktárakban Magyarországon - tette hozzá. Gráf József a szilárd biomassza-termelés kapcsán szólt arról, hogy a tárcájának tervei szerint 2013-ig 50-60 ezer hektár energetikai célú ültetvény telepítésére lesz szükség, amelyhez várhatóan hektáronként 150-200 ezer forint támogatás igényelhető. A telepítésen kívül az ültetvények ápolásra és gépesítésre lehet pénzt igényelni - fűzte hozzá. Gráf József a pályázati felhívások megjelenése kapcsán közölte, hogy az őszi telepítéseket már biztosan el lehet kezdeni támogatásokkal.
A tegnapi konferencia helyszínén, azzal egy időben sajtótájékoztatón mutatkoztak be az újonnan megalakult Magyar Bioetanol Szövetség képviselői. Az érdekképviseleti szervezetet egyebek között a Sekab Bioenergia Magyarország Zrt., az EBP Európai Bioenergia Technológiai Kft., a Monsanto Kereskedelmi Kft., a Pioneer Hi-Bred zrt., a Scania Hungária Kft., az Allianz Hungária Biztosító Zrt. alapította meg.
Forrás: MTI Hivatkozás: http://ww.mti.hu Dátum: 2007 március 30. 21:08
Vissza az előző oldalra
|