Persányi Miklós közleménye

A porból sikerült felemelni a környezetvédelmi politizálás hazai és nemzetközi tekintélyét. Az elmúlt négy évet a hazai környezetügy történetének eredményes szakaszai közé sorolják majd, hiszen az ország sokkal gyorsabban haladt előre ezen a területen, mint a legtöbb ügyben – összegezte tevékenységét Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter, aki hamarosan leköszön a tárcavezetői pozícióról.

A zöld tárca vezetője szerint bár a környezetügyben hatalmas a „konfliktus-potenciál”, ő maga soha nem a konfliktusok gerjesztését, hanem azok megoldását tekintette fontosnak. Mint a közigazgatásban mindenütt, kevesebb lett a pénz a környezetvédelmi kormányzásban is, az elvégzett feladatok sora mégis hosszú, „az ügyek sokasága beteríti az asztalt”.

„Tisztességesen ledolgozott évek alatt megoldottam, ami megoldható volt.” – összegzi mintegy négy éves miniszteri tevékenységét Persányi Miklós, aki megjegyezte: „nem természetes létformája a miniszterség az embernek”. A 2003. májusától tartó minisztersége alatt javult az árvízi biztonság a Tiszán és mellékfolyóin, és valamennyi árvízi védekezés sikeres volt. Valamennyi nagyobb településen, városban fejlesztették a szennyvízkezelést, és a hulladékgazdálkodás hiányzó infrastruktúráját. Az uniós források bevonásával megvalósuló fejlesztésekkel megerősödik, húzóágazattá válik a hazai környezetipar. Az EU-csatlakozás környezetvédelmi követelményeit maradéktalanul teljesítette az ország. Új jogszabályok százai születtek, megtörtént a Natura 2000 területek kijelölése, a CO2 emisszió kiosztási rendszer bevezetése. Robbanásszerűen elterjesztettük a szelektív hulladékgyűjtést, a semmiből teremtettük meg az elektro-hulladékok, a gépkocsironcsok, a szárazelemek, vagy a gyógyszerek visszavételi rendszerét – összegezi az elmúlt évek eredményeit a miniszter.

A zöldtárca leköszönő minisztere utal arra, hogy bőven maradt hátra feladat, úgy mint a nemzeti parkok modernizációja, a víziközmű szolgáltatásban a „rendszerváltás”, a belvizek elleni védekezésben a társadalmi szintű ésszerűséget kell döntővé tenni, és haladéktalanul be kell vezetni azokat a végrehajtási rendeleteket, amelyek a szennyezési veszélyhelyzetek jobb kezelésére szolgálnak a környezeti felelősség jegyében. Keményen fel kell lépni az emberek életét leginkább keserítő olyan környezeti problémák ellen, mint a szemételhagyás, a parlagfű terjedése, a természetkárosító sportok, a városi por- és zajszennyezés, be kell fejezni még az idei évben a fenntartható fejlődésről és az éghajlatváltozásról szóló nemzeti stratégiák kidolgozását.
A legnagyobb jelentőségű politikai kérdés, hogy a zöld tárca aktív részvételével készüljön el az ország új energiastratégiája – véli Persányi Miklós.

Környezetvédelmi eredmények Persányi Miklós minisztersége idején, 2003 májusától 2007 májusáig

Sikerrel teljesítették az EU csatlakozás követelményeit illetve valamennyi lejáró derogációt. Maradéktalanul lekötötték az EU környezeti célú támogatásait. Elkezdődött 400 milliárd forint értékben több tucat nagy környezeti beruházás. A 2007-2013. közötti időszakra önálló Környezet és Energia Operatív Program indult, és a vidékfejlesztésben megerősödött a környezetügy. Kb. 2500 milliárd Ft környezetjavító beruházást és támogatást készítettek elő.

Hatásos új gazdasági szabályozókat (pl. talaj-, víz-, levegőterhelési díj) vezettek be, szigorították a környezetkárosítás és az állatkínzás büntetését, a környezeti felelősséget, megtörtént a környezetügyi közigazgatás reformja, Zöld Kommandó akciót szerveztek, sűrítették a hatósági ellenőrzéseket. A tárca hivatalai és területi szervei számára előírta a civil szervezetekkel a rendszeres dialógust. Nőtt a tárca kormányzati súlya és nemzetközi tekintélye.

Valamennyi árvíz ellen jól szervezetten és sikerrel védekeztek. 2004-ben a Körösökön és a Hernád vidékén, 2005-ben a Tiszán, a Körösökön és a Maroson, 2006 márciustól júniusig az egyidejű Duna- és Tisza-völgyi rendkívüli árvíz ellen. Kidolgozták az új Vásárhelyi Tervet, elkezdték megvalósítását, és jelentősen javult a művek védképessége.

Az ország területének 20,6 %-án jelölték ki a Natura 2000 hálózatot. A nemzeti parkokban látogató-barát új szolgáltatásokat teremtettek, és komoly élőhely¬rekonstrukciók indultak. Az agrár-környezetvédelmi támogatások összege hússzorosára növekedett, a támogatott terület 150 ezerről 1,5 millió hektárra. Csatlakozott az ország a Nemzetközi Bálnavadászati Egyezményhez és a genetikailag módosított szervezetek nemzetközi forgalmát korlátozó Cartagena jegyzo~könyvhöz, nem engedélyezték GMO-k hazai termesztését, és szigorú együtt-termesztési törvényt alkottak.

Az ENSZ Klímaváltozási Keretegyezmény elnöke volt 2003-2004-ben, ekkor lépett életbe a Kiotói jegyzőkönyv. Az MTA-val közösen 3 éves programot valósítottak meg a klímaváltozásról (VAHAVA). Elkészültek az üvegház-gáz kibocsátást csökkentő jogszabályok, és az első és a második Nemzeti Kiosztási Terv.

Persányi Miklós következetesen és eredménnyel lépett fel környezeti konfliktusokban, mint a Zengői radarállomás, az alpokaljai lignitbánya, vagy Novo-Virje és Verespatak, a Rába habzás, vagy a német hulladék-import. Romániával új határvízi egyezményt kötöttek, megalakult a Magyar-Román Környezetvédelmi Vegyes Bizottság. Bős-Nagymarosról új, egyértelmű tárgyalási pozíciót dolgoztak ki, és határozottan képviselték a magyar érdekeket.

Jelentősebb további eredmények:

- a Balaton ügyeire átfogó kormányzati programot alkottak, amely jórészt megvalósult
- megoldották az Alsó-Szigetközben a vízpótlás évtizedes problémáját,
- felgyorsult a nagy szennyezett gócok kármentesítése: lásd nagytétényi Metallochemia, a budafoki barlanglakások, a pestlőrinci pakuratavak, a fűzfői Nitrokémia, Üröm-Csókavár, - elvégezték az első azbesztmentesítéseket: tatabányai, budafoki és győri lakótelepeken
Valamennyi nagy tüzelőberendezés és veszélyes hulladék égető kibocsátását az uniós határértékek alá szorították,
- korszerűsítették a Hulladékhasznosító Művet, megkezdo~dött a budapesti Központi Szennyvíztisztító építése, felgyorsultak a vidéki szennyvíz, hulladék, és ivóvíz-javító beruházások, - megoldották az elektrohulladékok, gépkocsironcsok, elemek, gyógyszerek visszavételét, - megkezdődött a szelektív hulladékgyűjtés Budapesten és elterjedt az országban.

Forrás: Környezetvédelmi Minisztérium
Hivatkozás: http://www.kvvm.hu/
Dátum: 2007 április 21. 12:54

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark