Beindul az energiacímke-biznisz
Tárcaközi egyeztetésen van az a rendelet, amelynek alapján az újonnan létesülő épületekhez 2008. január 1-jétől, a meglévők egy részére pedig 2009. január 1-jétől kell majd az energiafelhasználásuk hatékonyságát tanúsító bizonyítványt kiváltani. Ilyet az épületek adásvételekor vagy az újak építésekor a bankhitel igényléséhez már most is készíttetnek a tulajdonosok, a jövő évtől azonban felfut az energiacímkék iránti igény – írja a Világgazdsaság.
Bár a rendelet szövege készen van, annak számos pontjáról élénk vita folyik - számolt be egy minapi sajtóbeszélgetésen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adjunktusa. Csoknyai Tamás szerint például még nem egyértelmű, pontosan milyen körre kötelező a címke elkészíttetése a meglévő ingatlanokon történő beruházások esetében. Annyi bizonyos, hogy a számítás az épület ingatlan nélküli értékéből indul ki, s hogy akkor mindenképpen kell címkét készíttetni, ha a bővítés vagy felújítás költsége meghaladja az épület értékének egynegyedét. Ám akkor is kell címke, ha "jelentős" beavatkozás történik, ennek mibenlétét azonban eddig nem rögzítették pontosan.
A szabályozás igyekszik majd egyes megoldásokat támogatni, másokat viszont visszaszorítani. Előnyt élvez majd az épület energiahatékonyságának értékelésekor a megújuló energiahordozók használata, ám hátrányt a légkondicionálók beépítése. Utóbbiak helyett az épületek hűtését szolgáló s egyébként régóta ismert megoldásokat ésszerű választani.
Az energiahatékony épületek tervezését és építését szabványosítással kell majd segíteni, hogy az építtető ne kényszerüljön energetikai számításokra, elég legyen csak betartania az előírásokat. A legjobb minősítésű épületek A jelzést kapnak, de lehet, hogy a kiemelkedő energiahatékonyságot A+ osztályzattal látják majd el. Még a C is megfelelő lesz, az azt követők már nem. A kapott minősítés nyilván befolyásolja majd az ingatlanok értékét. A jelenlegi vélemények szerint egy ilyen energiacímke elkészíttetése 40 ezer forint, de az adjunktus szerint ennél többre kell számítani. Legalább két mérnöknapnyi munkáról van szó, egy mérnöknap ára pedig 50 ezer forintnál kezdődik - áll a Világgazdaság cikkében.
Forrás: Menedzsment Fórum Hivatkozás: http://www.mfor.hu/cikk.php?article=35320 Dátum: 2007 április 27. 19:52
Vissza az előző oldalra
|