Osztrák cikk a heiligenkreuzi hulladékégető elleni magyar tiltakozásról

Magyarországot felháborítja a Burgenlandban tervezett hulladékégetőmű, és bírálja Ausztriát a terv miatt - írta tegnap a Die Presse. A tekintélyes osztrák napilap beszámolt a burgenlandi Begas gázszolgáltató vállalat által Rábakeresztúron (Heiligenkreuz), a határ menti Szentgotthárdtól kőhajításnyira felépíteni tervezett létesítmény körüli viharról, amely "mérgezi a két ország közötti légkört".


A termikus hulladékégetőmű a rábakeresztúri ipari parkban legkésőbb négy év múlva készülne el, és elsősorban az oda települt Lenzing osztrák vállalatot látná el árammal (a Lenzing a cellulóz alapú szálak legnagyobb gyártója a világon). Ehhez évi 200 ezer tonna hulladékot használnának fel. Szentgotthárdon, ahol a Rába folyó osztrák szennyezése miatt Ausztriának amúgy sincs jó híre, súlyos levegőszennyezéstől tartanak - írta a lap. Minthogy a szél többnyire Ausztria felől fúj, a városatyák veszélyeztetve látják a röviddel a megnyitás előtt álló gyógyfürdő jövőjét, sőt a térség egész idegenforgalmi fejlesztési koncepcióját, mely az érintetlen természetre, a tiszta levegőre és vízre épül.

A Pro Natura magyar civil kezdeményezés, mely már 9 ezer aláírást gyűjtött a projekt ellen, emellett a Rába-Őrség-Goricko magyar-osztrák-szlovén natúrparkot is veszélyeztetve látja, és "szemétturizmustól" is tart, minthogy az elégetendő hulladéknak csak egyhatoda származna Burgenlandból, a többit vasúton és teherautón egész Ausztriából szállítanák oda.

Persányi Miklós leköszönő környezetvédelmi miniszter a lapnak nyilatkozva nem titkolta bosszúságát - írta a Presse. "Ausztria a környezetvédelem és tisztaság ügyeiben eddig Magyarország példája volt" - mondta a miniszter, hozzátéve, hogy ma inkább olyan vélemény alakult ki róla, hogy "piszkos ország, mely sem szomszédaival, sem magával nem törődik". Magyarországot nem megfelelően tájékoztatták, és úgy érzi, mintha "fejbe kólintották volna". "Két olyan ország között, melyek baráti kapcsolatban vannak, az ilyesmi nem elegáns" - mondta Persányi a lap szerint, megjegyezve: ha Magyarország a határon egy atomerőművet építene, annak Ausztria sem örülne.

Az osztrák oldalon persze másképp vélekednek erről, Hans Niessl burgenlandi tartományi elöljáró semmi okot sem lát a kesergésre. Szerinte a Begas a szükségesnél is jobban vigyáz a szabályok betartására. A projektet kétlépcsős eljárásban, az EU-előírásoknak megfelelően alaposan megvizsgálják, mert "szomszédaink nagyon fontosak számunkra" - mondta Niessl. A környezeti hatástanulmány előtt még egy előzetes szakértői vélemény is készül, melyet hamarosan megküldenek a magyar környezetvédelmi tárcának is - tette hozzá.

A Begas igazgatója, Reinhard Schweifer a magyar bírálattal a műszaki adatokat állította szembe, és arról biztosította az aggodalmaskodókat, hogy a létesítmény a legkorszerűbb műszaki színvonalon áll, a keletkező égéstermékek mennyisége jelentéktelen, és nem gyakorolnak negatív hatást a környezetre.
A Die Presse cikke szerint végül minden kétséget eloszlathat egy osztrák ajánlat, melyet Szentgotthárdnak tettek: Magyarország is kaphat a hulladékégetőműben termelt távhőből, és ezzel felválthatja a város központjában, szűrőberendezés nélkül működő elavult távfűtőművet, ami "az egész térség égéstermék-kibocsátására kedvező hatással lenne" - idézte a Begas igazgatóját a Die Presse.

Forrás: Greenfo
Hivatkozás: http://www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php?hir=15719/
Dátum: 2007 április 27. 20:06

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark