Bioüzemanyag szén-dioxidból és szén-monoxidból

Egy új-zélandi cég különleges technológia segítségével nemsokára szén-monoxidból lesz képes bioüzemanyagot előállítani, egy amerikai vállalat pedig német kutatók segítségével olyan algatelepet hozott létre, amely a szén-dioxidot alakítja át biomasszává vagy etanollá.

Az üvegházhatású gázok csökkentésének többféle módja lenne: a növekedésüket okozó gyárak környezetbarátabbá tételével, a közlekedési eszközeink átalakításával vagy energiafogyasztási szokásaink megváltoztatásával mind-mind hozzájárulhatunk a káros gázkibocsátás mérsékléséhez.

Emellett az új kutatások szerint felhasználhat magukat az üvegházhatású gázokat is: a felesleges és káros melléktermékek segítségével előállíthatnánk környezetbarát üzemanyagot. Egy új-zélandi illetve egy amerikai-német közös vállalat éppen ezen fáradozik.

Baktériumok segítenek

Szén-monoxidból bioetanol – ez lehetne a jelszava annak az új-zélandi cégnek, amely egy különleges biotechnológiai eljárás segítségével az üvegházhatású gázt kívánja felhasználni üzemanyag előállítására.

A LanzaTech kísérleti telepének megépülését külföldi befektetők finanszírozzák, és amennyiben a 3,5 millió dollárból elkészülő üzem beváltja a hozzá fűzött reményeket, akkor a technológia elterjedésével valóban két legyet is üthetünk egy csapásra: egyrészt megelőzhető lesz, hogy az üvegházhatású gáz a légkörbe kerüljön, másrészt viszont az előállított bioüzemanyag révén további, a felmelegedést fokozó gázok sem termelődnek.

„A kukoricából készült bioetanol esetében az előállítási költségek hatvan százalékát magának a kukoricának a termelése teszi ki. Éppen emiatt mi arra gondoltunk, hogy mi lenne, ha a költséges kukorica helyett olyan nyersanyagot keresnénk a bioüzemanyag előállításához, amely nagy mennyiségben megtalálható a környezetben, és amely ráadásul felesleges és káros mellékterméke különféle gyártási folyamatoknak. Ekkor találtunk rá a szén-monoxidra” – nyilatkozta Sean Simpson, a LanzaTech alapítója és egyben vezető kutatója a The New York Times című amerikai napilapnak.

Az eljárás igen egyszerű: a nagy szén-monoxid kibocsátó telepek közelében, így például az acélgyárak környékén, olyan telepet hoznának létre, ahova bevezetik az acélgyártás során keletkezett felesleges szén-monoxidot. Ezt követően a folyékony halmazállapotúvá alakított gázt egy baktérium segítségével megerjesztik, hogy végtermékként megkapják az etanolt. Ugyan a bioetanol hatékonysága egyelőre még nem éri el a fosszilis alapanyagokból készült üzemanyagokét, az üvegházhatású gázok egyikének légkörből való kivonása már önmagában óriási eredmény lenne.

Louisiana-ban az algák dolgoznak

Mindeközben a bostoni székhelyű GreenFuel Technologies cég immáron teszteli azt a Louisiana-ban megépített telepet, ahol algák segítségével állítanak elő nagy mennyiségben biomasszát illetve bioetanolt. A cég eljárása annyiban hasonlít az új-zélandi cég eljárásához, hogy szintén üvegházhatású gázt hasznosítanak újra a gyorsan szaporítható algák segítségével. Csakhogy az amerikai cég nem szén-monoxidot, hanem szén-dioxidot vezet az algatelepbe, ahol aztán a moszatok gyakorlatilag nem csinálnak mást, mint elnyelik, illetve egy különleges eljárás segítségével átalakítják bioüzemanyaggá azt.

A kísérleti fázisban előbb a megfelelő tulajdonságokkal bíró algafajt kívánják kifejleszteni illetve szaporítani, hogy aztán egy kereskedelmi céllal megépülő üzemben ezek a munkába fogott algafajták hektáronként akár 60 ezer liter bioüzemanyagot állítsanak majd évente elő.

A tipikus mezőgazdasági nyersanyagokkal szemben az algatelepnek mindenféleképpen megvan az az előnye a bioüzemanyag előállításakor, hogy évente nem csak egyszer lehet learatni a termést, mint például a szójabab vagy a kukorica esetében, hanem gyors szaporodása miatt gyakorlatilag folyamatosan munkára fogható.

Ezen túlmenően az algák roppant igénytelenek: olyan területekre is telepíthetők, amelyek gyenge minőségük miatt mezőgazdasági művelésre amúgy alkalmatlanok lennének, ráadásul az öntözővíznek sem kell különösképpen tisztának lennie. Ily módon az élelmiszer alapanyagok elől nem veszik el sem a területet, sem pedig a vizet. Ezen a kísérleti telepen, amelyet egy szénerőmű közelében hoztak létre, közvetlenül az erőmű átalakított kéményeiből nyerik ki a széndioxidot, és szállítják az arra éhes algákat tartalmazó konténerekbe.

Forrás: National Geographic
Hivatkozás: http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=3&id=9246
Dátum: 2007 május 02. 13:38

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark