Megareformok kellenek a klímaváltozás megfékezéséhez

A klímaváltozás megfékezéséhez megareformokra van szükség világszinten, mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke szombaton a globális felmelegedés témakörében a Parlamentben szervezett tudományos konferencián.
A klímaváltozás megfékezéséhez a jelenleg Magyarországon átélt reformok léptékével számolva megareformokra van szükség világszinten - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke szombaton a globális felmelegedés témakörében a Parlamentben szervezett tudományos konferencián.
Az MSZP-s politikus úgy vélekedett, hogy a világ leggazdagabb országai által a napokban kitűzött klímavédelmi célok új ipari forradalmat igényelnek, amelynek elsősorban a szénmentes energetikai megoldások elterjedésében kell megnyilvánulnia. Szili Katalin utalt arra, hogy a G8-ak héten megtartott németországi találkozóján a nyolc legfejlettebb ország vezetői 2050-ig az üvegházhatású gázok 50 százalékos kibocsátás-csökkentésében egyeztek meg.
A házelnök fontosnak nevezte, hogy a klímavédelemben, tágabb értelemben pedig a fenntartható fejlődés megteremtésében a magyarországi politikának felül kell emelkednie a pártpolitikai érdekeken. Lehet baloldali és jobboldali tüdőgyulladás, de klímaváltozás csak egy lehet - fogalmazott Szili Katalin.
Beszámolt arról, hogy az ország fenntartható fejlődés stratégiáját a kormány június végén küldi el az Európai Uniónak, szeptemberben pedig már az Országgyűlés tárgyalja azt. Ennek a dokumentumnak kell alapul szolgálnia a készülő éghajlatváltozási stratégiához és az energetikai stratégiához is. Szili Katalin következő lépésként említette a Fenntartható Fejlődés Nemzeti Tanácsának létrehozását, amely a stratégiák végrehajtását kíséri majd figyelemmel. A fenntartható fejlődéssel kapcsolatos ügyek figyelemmel kísérése lesz a feladata a jövő nemzedékek ombudsmannjának is, ennek a posztnak a létrehozásáról ugyancsak az őszi ülésszakban születhet parlamenti döntés - tette hozzá.
Zágoni Miklós, a házelnök klímapolitikai tanácsadója arról beszélt, hogy a G8-ak vállalásának teljesülése a klímaváltozást már nem, csupán katasztrófa kibontakozását képes megelőzni. A tudósok véleménye alapján ugyanis a kibocsátások megfelezése esetén is melegedni fog 2-2,5 Celsius fokkal a Föld légkörének átlaghőmérséklete az elkövetkező évtizedekben. A fizikus jelezte, hogy a Kárpát-medence fokozott klímaérzékenysége miatt Magyarország a globális átlagnál másfélszer jobban melegszik. Ez azt jelenti, hogy az 50 százalékos kibocsátás-csökkentés sikere esetén sem kerülhető el a 3-4 Celsius fokkal magasabb átlaghőmérséklet.
A legrosszabb forgatókönyvek szerint akár 4-8 Celsius fokkal is emelkedhet a világ átlaghőmérséklete, ami Magyarországon rendkívül nehézzé tenné az életkörülményeket - közölte Zágoni Miklós. Hozzáfűzte, hogy szerencsére ennek valószínűségét csekélynek ítélik meg a tudósok. A fizikus hangoztatta: az elkövetkező időszakban területi érzékenységi vizsgálatokat kell végezni, és minden településen tervet kell készíteni a klímaváltozáshoz való alkalmazkodáshoz. Zágoni Miklós szükségesnek tartja, hogy már az Új Magyarország Fejlesztési Terv alapján az elkövetkező hét évben megvalósuló projekteket vizsgálni kell "klímaszempontból" is. Évtizedek múlva az új létesítmények ugyanis már biztosan más viszonyok mellett működnek majd.

Forrás: MTI
Hivatkozás: http://www.mti.hu
Dátum: 2007 június 12. 15:50

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark