Föld alá a vezetékeket - nemcsak a madarak miatt!
A Bükki Nemzeti Park hatáskörében lévő Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzet a túzokvédelem egyik fontos hazai területe, amely az Agrár-környezetvédelmi Programban mind a mai napig sajnálatosan csak néhány helyen, kísérleti jelleggel elindított zonális ÉTT minősítést elsők között megkapta. A területen nemrég óriási vihar tombolt.
Az EU CARPE egyik hazai előfutáraként jelentős kifizetéseket kapnak itt a gazdák a speciális, természetvédelmi szempontoknak alárendelt gazdálkodási gyakorlat betartásáért, amely túzokvédelmi intézkedések sorozatából áll. Az AKP-ÉTT túzokvédelmi kifizetései sok esetben immár a gyakorló parasztcsaládok jövedelmének jelentékenyebb hányadát adják. Érthető tehát, hogy a természettel való jó kapcsolatuk ősi beidegződésén túlmenően is a helyi gazdacsaládok fokozott figyelemmel kísérik a túzokpopuláció és élőhelye sorsát.
viharkár a Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzetben. Kép: Kovács ZoltánA Bükki Nemzeti Park szakembereitől kapott információk és még inkább saját tapasztalatuk alapján tudják, hogy a túzokra nézve jelentős veszélyforrások a területen áthúzódó magasfeszültségú villamos távvezeték-hálózatok, amelyeknek ködös időben nekirepülve valósággal megtizedelődik az amúgy is sérülékeny populáció. Ezeknek a vezetékeknek a tartószerkezetei a máshonnan is közismert, hatalmas acéloszlopok, melyeknek magassága tudomásunk szerint a 100 métert is elérheti.
A kistérségben köztudott, hogy a BNPI évek óta szorgalmazza a távvezeték-hálózat földkábellel történő kiváltását vagy nyomvonalának áthelyezését. A magas költségekre való tekintettel ennek megvalósulása eddig inkább csak vágyálomnak tűnt.
viharkár a Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzetben. Kép: Kovács Zoltán2007. június 22.-én azonban új tényező is felmerült a természetvédelmi érvek mellett: nevezetesen az, hogy -amire még nem volt példa- az időjárás szélsőségessé válása olyan erejű szélvihart produkált a kistérségben, hogy az minimum 3 db 400 kilovoltos és minimum 7 db 220 kilovoltos acél tartóoszlopot kidöntött a helyéről. Az valószínűnek tűnik, hogy nem ez volt az utolsó ilyen erejű szélvihar. A hálózat üzemeltetőinek immár ezzel a kockázattal (és folyamatossá váló?) költségeivel is számolni kell a jövőben, amire megoldást kell találniuk: aktuálissá válhat tehát a természetvédelmi szempontoknak is megfelelő műszaki megoldás kivitelezése.
Aggodalommal tölt el viszont bennünket, hogy a nyilvánosság még csak híradásokból sem értesült a történtekről, holott egy ilyen káresemény nem mindennapi hírértékkel is bír. Mire véljük ezt a nagy csendességet?
A Borsodi Mezőség Gazdakör Egyesület nevében:
Sárvári Attila vidékfejlesztési koordinátor. 30/545 3115
Forrás: Greenfo Hivatkozás: http://www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php?hir=16282/ Dátum: 2007 július 04. 18:14
Vissza az előző oldalra
|