Átalakítanák a zöldáram támogatási rendszerét

A megújuló forrásból, illetve a hőszolgáltatással kapcsolatosan termelt villamos energia kötelező átvételi rendszerének átalakítására "zöld villamos energia mérlegkör" létrehozását tervezik a jövő évtől.



A megújuló forrásból, illetve a hőszolgáltatással kapcsolatosan termelt villamos energia kötelező átvételi rendszerének átalakítására "zöld villamos energia mérlegkör" létrehozását tervezik a jövő évtől - közölte Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal (Meh) elnöke a Magyar Szélenergia Társaságnak a megújuló energiáról tartott budapesti konferenciáján.

Az ún. zöldmérlegkör a zöldforrásból nyert és kapcsolt villamos energia elszámolási rendszere lenne, amit vagy a villamos energia rendszerirányító Mavir, vagy a Mavir leányvállalata, vagy egy piaci szereplő kezelne.

A változatás fő elve: szét kell választani a kötelező átvételt a közüzemtől, célszerű szétválasztani a szabályozást a megújuló-, a hővel kapcsolatos villamos energia termelés és az egyéb kötelező átvétel esetében. A cél az, hogy a változtatás "piacosabb" működést jelentsen, ne nehezítse a villamos energia rendszer szabályozhatóságát és legyen több évre előre látható. A támogatási rendszer átalakításának koncepciója szerint az átvételi árak mellett szabályozni kell a szállítási menetrendtől való eltérést is.

A megújuló villamos energia termelés tavaly, az előző évhez képest 95,8 százalékkal 1823 gigawattórára emelkedett, és a fajlagos támogatás a kilowattóránkénti 7,8 forintról 8,8 forintra nőtt. Az évtized végéig, 2010-ig évi 2 terrajoule megújuló villamos energia mennyiség kerül a piacra, ami a jelenlegi évi 22 milliárd forint támogatás szükségletet megduplázza - mondta az energiahivatal elnöke. A támogatás beépül a villamos energia árába, így azt minden végfelhasználó megfizeti.

A megújuló bázison termelt 1823 gigawattóra villamos energiából a legnagyobb, 1515 gigawattóra a biomassza és biogáz üzemelésű termelés, ami 123,9 százalékkal nőtt egy év alatt. A szélerőművek termelése a 2004. évi 5,4 gigawattóráról a múlt évben 9,8 gigawattórára nőtt és a támogatás a kilowattóránkénti 7,4 forintról 9,3 forintra emelkedett.

A Magyar Energia Hivatal 2010-ig 48 cégnek adott ki összesen 330 megawatt kapacitású szélerőmű létesítésére engedélyt. Jelenleg közel 40 megawatt kapacitású szélerőmű működik az országban. Az idén a kötelező átvételi ár 23,83 forint kilowattóránként és ebből 13 forint volt az első félévben a támogatás átlagos mértéke. Éppen a magas kötelező átvételi ár miatt 105 kérelmező 1550 megawatt kapacitású szélerőmű építéséhez kért engedélyt a hivataltól. Az engedélyezett 330 megawatt szélerőmű mellett mintegy 350 megawatt egyéb megújuló, főleg biomassza-erőmű létesítéséhez adott engedélyt a Meh a 2010-ig szóló időszakra.

A kötelező átvétel alá eső villamos energia termelés problémákat okoz a villamos energia rendszer irányításban, mert nincs elegendő úgynevezett szabályozó erőmű. Magyarországon a meglévő 8500 megawatt villamoserőművi kapacitásból mintegy 2900 megawattnyi nem szabályozható. A megoldás az úgynevezett szivattyús tározós erőmű építése, illetve ebben a témában a nemzetközi együttműködés lenne. A hivatal elnöke, Horváth J. Ferenc az MTI-nek kérdésére válaszolva közölte: a Meh kiadta egy 600 megawatt kapacitású ilyen tározós erőmű létesítéséhez az "elsődleges energiaforrás megválasztásra" szóló engedélyt a Szinerg Energia Kft. számára. Ez az engedélyezési eljárás első lépcsője ahhoz a beruházáshoz, amelynek költsége a szakértők szerint mintegy 150 milliárd forint. A nemzetközi együttműködés lehetőségéről az elnök azt mondta, hogy erről folynak tárgyalások

Forrás: MTI
Hivatkozás: http://www.mti.hu
Dátum: 2006 november 01. 13:44

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark