Világháborús anyagi károkat okozhat a klímaváltozás
A világháborúk pusztításához hasonló, ezer milliárdokban mérhető gazdasági károkat okozhat globális szinten, ha a fejlett ipari országok nem kezdik el most már sürgősen az éghajlatváltozást okozó káros anyagok kibocsátásnak csökkentését.
A harmincas évek nagy világgazdasági depressziójához, sőt a világháborúk pusztításához hasonló, ezer milliárdokban mérhető gazdasági károkat okozhat globális szinten, ha a fejlett ipari országok nem kezdik el most már sürgősen az éghajlatváltozást okozó káros anyagok kibocsátásnak csökkentését, áll az eddigi legátfogóbb, száz évre szóló, Londonban hétfőn kiadott tudományos és gazdasági jelentésben.
A 700 oldalas összefoglaló, amelyet a brit kormány megbízásából Sir Nicholas Stern, a Világbank volt főközgazdásza állított össze, az első olyan környezeti előrejelzés a világon, amely nem éghajlati szakértők, hanem egy vezető közgazdasági szaktekintély irányításával készült.
Sir Nicholas jelentése szerint a "Business as usual" forgatókönyv megvalósulása - vagyis ha a globális károsanyag-kibocsátás 75 százalékáért felelős ipari hatalmak nem tesznek semmit - 2050-ig a globális GDP-érték legalább 5, de akár 20 százalékos visszaesésével is járhat, jóllehet a üvegházhatást okozó szennyezőanyagok kibocsátásának hatékony csökkentése a világgazdasági kibocsátást ugyanezen időtávon mindössze 1 százalékkal mérsékelné.
A jelentés szerint az emberi tevékenység jelenleg évente egymillió atmoszféra-részenként 2,5 résznyivel gyarapítja a légkörben lévő széndioxid-állományt, amely ez idő szerint 430 rész/egymilliónak felel meg. Ha a millió atmoszféra-részecskére jutó széndioxid-arányt sikerül 450-nél megállítani, akkor még "50-50 százalék esély van arra", hogy a globális átlaghőmérséklet kevesebb mint 2 Celsius fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet, és valószínűtlen a három foknál nagyobb hőmérsékletemelkedés. Sir Nicholas szerint 550-es széndioxid-arány elérése esetén 50-50 százalékos az esély az átlaghőmérséklet 3 fok alatt tartására, és valószínűtlen a 4 foknál nagyobb globális felmelegedés.
Az 550-es arány elérése is kockázatos, messze nem annyira kockázatos azonban, mintha a világ a "Business as usual" megközelítést követi. A jelenlegi károsanyag-kibocsátási pálya mentén ugyanis legalább 50-50 százalékos az esélymegoszlás arra, hogy az évszázad végéig 5 százalékot meghaladó átlaghőmérséklet-emelkedés következik be, mondta a szakértő, megjegyezve, hogy a legutóbbi jégkorszak idején is csak 5 fokkal volt alacsonyabb az átlaghőmérséklet a jelenleginél.
Sir Nicholas szerint a tanulmány azt mutatja, hogy mindenképpen 450-550 között kellene maradni, ugyanakkor ha a világ semmit nem tesz, a millió atmoszféra-részenkénti széndioxid-arány 30-35 éven belül eléri az 550-et, az évszázad végére pedig 850 fölé emelkedik.
A jelentés szerint a 450-es arány tartása is már csaknem elérhetetlen, és az arány 550-en, vagy az alatt történő stabilizálásának is az a feltétele, hogy a világ energiatermelő iparának legalább 60 százalékát 2050-ig "dekarbonizálják", vagyis olyan termelésre állítsák át, amely nem bocsát ki üvegházhatást okozó szennyezőanyagokat. Ez most még megvalósítható, 20-30 éves késés esetén azonban ennek esélye is elenyészik, tette hozzá a jelentés összeállítója.
Forrás: MTI Hivatkozás: http://www.mti.hu Dátum: 2006 november 01. 13:45
Vissza az előző oldalra
|