Konferenciát rendeztek az épületenergetikáról

Európában a felhasznált energia 40 százalékát az épületek fogyasztják el, de ha az előállításukhoz szükséges energiamennyiséget is hozzáadjuk, akkor már 60 százalékáról beszélhetünk.

Európában a felhasznált energia 40 százalékát az épületek fogyasztják el, de ha az előállításukhoz szükséges energia-mennyiséget is figyelembe vesszük, akkor az energia 60 százaléka kapcsolódik az épületekhez. Ezért fontos az épületek energiaigényének csökkentése, a megújuló források használata - ez volt annak szerdai konferenciának a kiindulópontja, amelyre sok országból jöttek építészek Budapestre.

Az Építészet Hónapja keretében az Építészek Nemzetközi Szövetsége, valamint a Magyar Építőművészek Szövetsége által rendezett konferencia előadói kiemelték: nemcsak az új épületek energiafelhasználása csökkenthető drasztikusan, hanem a meglévőké is. Ez utóbbira példa az a német kísérlet, amelynél a paneles házak záró födémét 50 centiméter, a határoló falakat 30 centiméter, míg a pince födémét 16 centiméter vastag hőszigeteléssel látták el. Az ablakokat pedig háromszoros üvegezésűre cserélték, és gépi szellőztetésre állították át a lakásokat. Így érték el a szezononként, négyzetméterre vetített 2 literes fűtőolaj-fogyasztást.

Az új passzív házakra bemutatott példáknál tipikus megoldás a falak extrém hőszigetelése, valamint az, hogy a fél-nyeregtető hajlásszöge 40 fok körüli. Ez utóbbi a napelemek felszerelésének ideális helye. Így épült az első angol nulla energiaigényű ház, ez jellemzi az első magyar nulla energiaigényű irodaházat, és ezt alkalmazta két fiatal építész New Orleans újjáépítése során.

Volt előadó, aki konkrét adatok nélkül, de azt állította, hogy egy ház napelemmel való lefedése nem kerül többe, mint ha hagyományosan cseréppel fednék. A nulla energiaigény úgy jön ki, hogy a ház által nappal megtermelt villanyáramot betáplálják a hálózatba, majd éjjel onnan vesznek ki energiát. Az épületeket még felszerelik melegvizet előállító napkollektorral és gyakori eszköz a hőszivattyú is

Forrás: MTI
Hivatkozás: http://ww.mti.hu
Dátum: 2007 október 22. 13:25

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark