A klímaváltozás miatt még a sör is veszélyben van
Maláriát terjesztő szúnyogok bukkannak fel új, korábban hűvösebb területeken. Csökkenni fognak a folyók vízhozamai, de hevesebbé válnak az árvizek. Ausztráliában és Új-Zélandon jelentősen visszaeshet a sörárpa termesztése. Láng István gyakorlati lépéseket sürget.
A klímaváltozás az emberiség egészségét fenyegeti
A klímaváltozásnak súlyos következményei lesznek az emberiség egészségére is, ha nem teszik meg a szükséges óvintézkedéseket - figyelmeztetett hétfőn, az egészség világnapján az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A klímaváltozás hatásai már most érezhetőek, sürgős akcióra van szükség. A változások közvetlen fenyegetést jelentenek az egészségre, mivel olyan alaptényezőkre hatnak, mint a levegő, a víz, az élelmiszerek - mondta Genfben Margaret Chan, a WHO vezérigazgatója.
A hőmérséklet emelkedése önmagában is katasztrofális lehet például a hőhullámok idején, amelyek 2003-ban 70 ezer ember halálát okozták Európában, az árvizek, a viharok és a szárazság következményei még súlyosabbak.
Konkrét példaként a rosszul tápláltságot (3,5 millió áldozat évente), a hasmenéses járványokat (1,8 millió) és a maláriát (1 millió) hozta fel, mint ami csak rosszabb lesz a klímaváltozással.
A világnak össze kell hangolnia az erőfeszítéseket, előre kell jeleznie az időjárási sémák változását, és közösen kell felvennie a harcot a moszkitók és más, betegségeket terjesztő rovarok ellen.
Omi Sigeru, a WHO egyik térségi irodájának a vezetője ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a felmelegedés miatt maláriát terjesztő szúnyogok bukkantak fel olyan, eddig hűvösebb területeken is, ahol korábban nem észlelték ezt a betegséget. (MTI)
IPCC jelentés a vízgazdálkodási hatásokról
A klímaváltozás vizekre gyakorolt hatásairól szóló, a Klímaváltozási Kormányközi Testület (IPCC) elnöke által ismertetett jelentés megállapította, hogy a következő évtizedekben csökkennek a folyók vízhozamai, de hevesebbé válnak az árvizek. Az IPCC szerint a globális felmelegedés következményeként 2020-ra 250 millió afrikai számíthat arra, hogy korlátozott mértékben férhet hozzá ivóvízhez. (MTI)
A klímaváltozás miatt drágulni fog a sör
Új-zélandi tudósok szerint a következő évtizedekben jócskán megdrágulhat a sör Ausztráliában, Új-Zélandon és világszerte is, mert a klímaváltozás miatt jelentősen visszaeshet a sörárpa termesztése a két országban. Számításaik szerint ez nagyjából 30 éven belül következhet be.
Ez a szakértők szerint azzal a következményekkel járhat, hogy vagy nem lesz sör a kocsmákban, van nagyon sokba fog kerülni. Bár a kutatók a klímaváltozásnak elsősorban a két országban várható hatását vizsgálták, szerintük hasonló folyamatok fognak lejátszódni a világ más részein is.
A klímaváltozás miatt már eddig is emelkedett a sörárpa ára Új-Zélandon és Ausztráliában, amihez hozzájárult az is, hogy más kultúrák elveszik a területet a termesztéstől. (MTI)
Gyakorlati lépéseket sürgetett klímavédelemben Láng István
A Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia (NÉS) gyakorlati megvalósítását sürgette Láng István, a stratégia tudományos megalapozásáért felelős akadémikus egy csütörtökön megkezdődött nemzetközi klímavédelmi konferencián Budapesten.
A tudós elmondta, hogy a parlament által nemrég egyhangúlag megszavazott, 2025-ig feladatokat felvázoló dokumentum alapján a mindenkori kormányoknak intézkedéssorozatokat kell indítaniuk két éves éghajlatváltozási programok keretében. Az első két éves programot mielőbb össze kell állítani, hogy az ország üvegházhatású gázkibocsátása csökkenhessen, illetve a globális felmelegedés már elkerülhetetlen hatásaira fel lehessen készülni - közölte Láng István.
Jelezte, hogy a kormányt a programok kialakításában két testület segíti majd, ám ezek még nem álltak fel. Az éghajlatvédelmi bizottságban tudósok, zöld szervezetek, érdekképviseletek, és egyéb szakértők vesznek részt, az éghajlatvédelmi munkacsoportban pedig különböző minisztériumok delegálnak tagokat.
A professzor kitért arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) külön is hozzá kíván járulni a sikeres klímavédelem megvalósításához, épp ezért egy új kutatási projektet tervez.
Az MTA a Vahava (változás-hatás-válaszadás) fantázianéven futó, korábbi kutatásához hasonlóan most Klímaváltozás és biztonság címen kíván indítani újabb programot, mégpedig újra a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium együttműködésével.
Láng István rámutatott, hogy a kutatás a változó éghajlat szociális hatásaival és az előre nem látott vészhelyzetek kezelésével kíván elsősorban foglalkozni.
Kifejtette, hogy a klímával együtt a társadalom is változik. Az elmúlt 100-150 évben nőtt a várható élettartam, az emberek jelentős része városba költözött, nőtt az energia- és vízigény. Ezek mind új kihívások elé állítják a döntéshozókat.
A konferenciát a Közép-Európai Egyetem (CEU) szervezte abból az alkalomból, hogy a héten Budapesten ülésezik a Nobel-békedíjas Klímaváltozási Kormányközi Testület (IPCC)
Forrás: MTI Hivatkozás: http://www.mti.hu Dátum: 2008 április 13. 16:33
Vissza az előző oldalra
|