Soha nem látott részletességű térkép a széndioxid-kibocsátásról

Amerikai kutatók kifejlesztettek egy nagyfelbontású, interaktív térképet, melynek segítségével napi és helyi szinten nyomon követhető a fosszilis tüzelőanyag elégetéséből származó széndioxid-kibocsátás.

A Vulcan nevű program keretében készült térkép közel százszor nagyobb felbontású képet ad a széndioxid-kibocsátásról, mint az eddigiek. Korábban ugyanis az emissziós adatokat csak egy-egy szövetségi állam szintjén, és csak havonta tudták térképre vinni. A kutatók szerint az új modell pontosabb képet ad a valóságról, ugyanis ez a tényleges kibocsátást veszi figyelembe, és nem a lakosságszám alapján történő becslésekre épül, mint korábban. Ennek segítségével a kibocsátás konkrét forrása is kimutatható, például erőművek, autóutak illetve azok közvetlen környezete. (Az alábbi térképen az éves kibocsátás látható 10 kilométeres körzetre, tonnában megadva.)


A programot a NASA, az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma valamint az Indiana állambeli Purdue Egyetem munkatársai készítették. A programmal együtt elindítottak egy videót is a YouTube-on, amelyen bárki számára nyomon követhető, hogyan változik a széndioxid-kibocsátás egy-egy nap során a közlekedés, valamint az üzemek működésének napi ritmusától függően.

A térkép némi meglepetést is okozott a kutatóknak. „Az ország délkeleti területein a szennyezés jóval nagyobb, mint azt korábban gondoltuk” – nyilatkozta Kevin Gurney, a kutatás vezetője, a Purdue Egyetem munkatársa. A modellhez a kutatók a helyi légszennyezési adatokat használták fel, amelyek a környezetvédelmi, energetikai és más hatóságok méréseiből származnak.

A római mitológiából, a tűz istenének nevét viselő program segítségével tehát egész kis területre leszűkítve nyomon követhető a kibocsátás forrása és mennyiségi változása. Ez a jövőben talán segíthet a klímavédelmi intézkedések meghozatalában.

A kutatócsoport tervei szerint a programot kiterjesztik Mexikóra és Kanadára is. A későbbiekben pedig a Hestia nevű program keretében világviszonylatban is elkészítik az üvegházgáz-kibocsátás mérésére alkalmas modellt. Ezt segítheti a NASA Orbital Carbon Observatory műholdja, amelyet várhatóan idén decemberben lőnek fel, és a jövőben adatokat szolgáltat a légkör széndioxid-koncentrációjáról.

Forrás: National Geographic
Hivatkozás: http://www.geographic.hu
Dátum: 2008 április 13. 16:42

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark