Energiatakarékos számítógépek
Nem csak a számítógépek, de a számítógép-vásárlók fogyasztási szokásai is fejlődhetnek. Egyre fontosabbá válik az energiatakarékosság ezen a téren is. Utánanéztünk, mire érdemes odafigyelni új számítógép kiválasztásakor, és hogyan spórolhatunk áramot már meglevő gépünkkel.
A számítógépek energiaigénye egyre jelentősebb hányadát adja a háztartások áramfogyasztásának, ugyanis a PC-k teljesítményének folyamatos növekedésével párhuzamosan az energiaigényük is emelkedik. Új energiatakarékos technológiák és különféle zöld kezdeményezések (pl. az amerikai Energy Star program és az EPEAT) segítségével megnyílik a fogyasztók előtt a lehetőség, hogy számítógép-választásuk során a termék energiafogyasztását is szem előtt tartsák.
Több számítógépgyártó is zászlajára tűzte a környezettudatos termelés fontosságát: a Dell például több lépést is tett annak érdekében, hogy a vállalat ne váljon nettó széndioxid-kibocsátóvá. Más gyártók pedig új energiatakarékossági funkciókkal segítik a felhasználókat, hogy gépük mindig csak az éppen szükséges folyamatok elvégzéshez használjon áramot (pl. MS Vista).
Az átlagos személyi számítógépek konfigurációtól függően általában 200-400 watt áramot fogyasztanak óránként. Egy nem gazdaságos, leginkább játékok futtatására használt gép erős videokártyával, több merevlemezzel, flash memóriával és egy 30 colos LCD-vel akár 750 wattot is fogyaszthat -nagyjából annyit, mint egy átlagos hűtőszekrény.
Tudatos vásárlás
A kék Energy Star jel, amelyet az EPA (amerikai környezetvédelmi hivatal) hozott létre 1992-ben, az energiatakarékos számítógépek vásárlását hivatott elősegíteni. Az EPA vonatkozó követelményeit 2006-ban felülvizsgálták, és megszigorították. Gyakorlatilag minden nagyobb számítógép-gyártó készít Energy Star jellel ellátott termékeket, de legszélesebb kínálattal a kész számítógép-konfigurációkat forgalmazó cégek büszkélkedhetnek (pl. Dell, Sony, HP).
Az Európai Bizottság és az EPA egyezménye alapján az EU-ban is bevezették az Energy Star tanúsítványt. Az EU Energiaügyi és Közlekedési Főigazgatósága által működtetett honlapon megtalálhatóak az EU erre vonatkozó rendelkezései és az Energy Star követelményeket teljesítő termékek listája.
A Dell a Conservation Fund és a Carbonfund.org civil szervezetekkel szövetkezve a világ legzöldebb IT cégévé szeretne válni. Az általuk indított „Ültess nekem egy fát" kezdeményezés célja, hogy a felhasználók egy-egy fa ültetésével ellensúlyozzák a számítógépeik által közvetetten okozott károsanyag-kibocsátást. Ezenkívül a Dell az első számítógép-gyártó, amely csatlakozott az energiatakarékosságért és széndioxid-kibocsátás csökkentésért harcoló nemzetközi non-profit Climate Grouphoz.
Az EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool - elektronikai termékek környezeti hatásvizsgálata) huszonnyolc különféle kritérium alapján, hatékonyság és fenntarthatóság szempontjából sorol számítástechnikai termékeket arany, ezüst és bronz kategóriákba. Az EPEAT célja, hogy segítse a fogyasztókat a környezetbarát technológiák kiválasztásában. A rendszert számos állami intézmény és nagyvállalat is igénybe veszi.
A gépek belsejében
A számítógép legnagyobb áramfogyasztója a processzor (CPU). Annak ellenére, hogy a gyártók évről évre hatékonyabb processzorokat gyártanak, az Intel Core 2 Duo egysége 65 wattot, az új Core 2 Duo Extreme pedig tekintélyes 75 watt áramot fogyaszt. Természetesen léteznek alternatívák: A VIA nevű cég gyártja a világ talán legtakarékosabb processzorait, leghatékonyabb termékének fogyasztása alig 12 watt. Energiafogyasztásban verik a konkurencia termékeit a cég 23 wattot fogyasztó processzorai is, mivel ez az érték még az Energy Star előírása szerinti felső határ felét sem éri el.
Az alacsony fogyasztás ellenére többnyire csak laptopokba építenek VIA processzorokat, mivel ezek teljesítménye (és egyesek szerint minősége) nem éri el az Intel és az AMD modellekét. A laptopoknál viszont fontos szempont, hogy a gép minél hosszabb ideig bírja a telepről történő üzemeltetést, így bizonyos felhasználói körökben (pl. akik elsősorban böngészésre és szövegszerkesztésre használják számítógépüket) a VIA termékei képesek felvenni a versenyt a nagy gyártók processzoraival.
A játékok futtatására vagy igényes grafikai megjelenítésre használt számítógépek legnagyobb áramfogyasztója a videokártya. Az ATI vagy az nVidia csúcsmodelljei több mint 300 watt árammal dolgoznak. Természetesen léteznek ennél takarékosabb termékek, de a legésszerűbb, ha nem vásárolunk a szükségesnél nagyobb teljesítményű videokártyát.
További jelentős energiafogyasztó (és egyben súlyos hulladékforrás) a régi katódcsöves képernyő (CRT). Ezek a monitorok 100 wattnál is több áramot emésztenek fel, ráadásul 2-2,5 kg ólmot is tartalmaznak. Egy azonos átmérőjű LCD nagyjából feleannyi árammal is megelégszik.
A tápegységek többsége sem túlságosan energiatakarékos. Jelentős részük jóval több áramot használ, mint amennyi az átlagos működéshez szükséges. Egyes gépek még kikapcsolt helyzetben is vesznek fel áramot a hálózatból. A 80 Plus tanúsítvánnyal rendelkező tápegységek biztosítják, hogy az adott számítógép csak a szükséges mennyiségű áramhoz jusson hozzá. Egy hatékony 80 Plus tápegység (pl. az Antec Earthwatts sorozata) így jelentős energia megtakarításra képes.
Ha már megvan a gép...
A Windows XP és Vista is számos energiatakarékossági funkciót tartalmaz. A Vista pl. lehetővé teszi, hogy bizonyos alkalmazásokhoz a számítógép csökkenthesse az energia-felhasználást, hiszen jóval kevesebb áram szükséges mondjuk a szövegszerkesztő futtatásához, mint egy igényes videókészítő program működtetéséhez. A Vista akár arra is képes, hogy leállítsa egyes hardware ventillátorait, amikor az adott készülékek nem, vagy csak kis teljesítménnyel üzemelnek. Apple készülékekhez is léteznek energiamegtakarító alkalmazások. Pl. a Faronics oldaláról letölthető szoftver segítségével beállítható a számítógépek energiafelhasználása. A Linux fejlesztők körében sem ismeretlen fogalom az energiatakarékosság, a lesswatts.org honlap bemutatja, hogy a nyílt forráskódú szoftverben mely eszközök segítik a hatékony energiagazdálkodást, illetve milyen fejlesztések folynak ezen a területen.
Többletfogyasztáshoz vezethet a képernyőkímélő használata is, ugyanis számos képernyő ilyenkor nem vált automatikusan takarékos üzemmódra. LCD-k esetében szerencsére már nincs szükség képernyőkímélőkre.
Gyakori kérdés, hogy érdemes-e rövid időre kikapcsolni a számítógépet, hiszen a rendszer betöltése is sok energiát igényel. Ha 20 percnél tovább nem használjuk a gépet, már megéri kikapcsolni a képernyőt, ha pedig több mint 2 óráig vagyunk távol, érdemes az egész gépet leállítani. Sokan aggódnak, hogy az állandó ki-bekapcsolás nem tesz jót a készülékeknek. A számítástechnika gyors fejlődése miatt azonban valószínűbb, hogy még jóval azelőtt lecseréljük számítógépünket, minthogy a ki-bekapcsolás bármi kárt okozna benne.
Érdemes a számítógéphez tartozó összes berendezést (hangfalak, nyomtató, képernyő, stb.) egy kapcsolható elosztóra kötni, mivel így kikapcsolás után már biztosan nem fogyasztanak szükségtelenül áramot. Egy szinte bármilyen elektronikai szaküzletben kapható fogyasztásmérő segítségével pedig megmérhető, hogy az egyes készülékek mennyi áramot használnak. Így pontosan is megállapítható, hogy a fogyasztók kikapcsolása mekkora megtakarítást tesz lehetővé.
Egyre gyakoribb téma a gépek készenléti (stand-by) funkciója által okozott energiapazarlás. Különféle fejlett ipari országokra vonatkozó becslések szerint az adott országokban a teljes lakossági áramfogyasztás akár 7-10%-a is a háztartási gépek stand-by üzemmódjának tudható be. Noha a stand-by-ban működő gépek közvetlenül csak minimális mennyiségű energiát fogyasztanak, a hálózati feszültség kisfeszültséggé alakításához (pl. hogy világítson egy led) készülékenként akár 15-20 watt is szükséges.
A felesleges pazarlás elkerülésére a legjobb megoldás, ha egyszerűen kikapcsolunk, illetve kihúzunk a konnektorból minden olyan fogyasztót, amit nem használunk. Alternatívaként léteznek ún. stand-by-killerek, amelyek észlelik, hogy egy készülék mikor kapcsol stand-by üzemmódba, és kikapcsolják azt.
Forrás: Tudatos Vásárló Hivatkozás: http://tudatosvasarlo.hu/cikkek/979 Dátum: 2008 július 18. 15:25
Vissza az előző oldalra
|