Márciusban lesz eredmény a csepeli galvániszap veszélyességével kapcsolatban
"Fémművek területén illegálisan elhelyezett galvániszap veszélyességével kapcsolatban készít az illetékes környezetvédelmi felügyelőség egy független külső laboratórium bevonásával - tájékoztatta Budapest főpolgármester-helyettesének irodája az MTI-t. A csepeli galvániszap ügyében február 21-e és 28-a között végeznek talajfúrásokat - olvasható a Hagyó Miklós irodája által a távirati irodához eljuttatott közleményben. A költségeket a minisztérium, illetve az önkormányzat fele-fele arányban biztosítja - fűzték hozzá. A két monitoring kút kialakításával lehetőség nyílik a rendszeres mintavételre, így később is folyamatosan figyelemmel lehet kísérni a helyzet alakulását.
Hangsúlyozták azt is, hogy "Csepelen nincs katasztrófaveszély és nincs életveszély az illegálisan elhelyezett galvániszap miatt". A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium az illetékes hatóságok közreműködésével azt állapította meg, hogy a hulladék nem veszélyezteti a dunai ivóvízbázist sem - tették hozzá. Mint írták, a talajfúrásokra azért van szükség, mert az utóbbi időben egymásnak ellentmondó adatok, vélemények kerültek nyilvánosságra a galvániszap veszélyességével kapcsolatban, ezért az érintett felek felülvizsgálják a környezet állapotát.
A talajfúrások elősegítik a jelenlegi helyzet minősítését, és a galvániszap tulajdonosa, a Fríz Kft. egyszerűsített felszámolási eljárásának mielőbbi befejezését is - jegyezték meg. Az illegálisan elhelyezett galvániszap elszállításával kapcsolatban Hagyó Miklós kezdeményezésére február 16-án tárgyaltak a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban - emlékeztettek. Az ügyben illetékes Közép Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség megtette az államigazgatási eljáráson belül a szükséges lépéseket, elvégezte a helyszíni ellenőrzéseket, hatósági méréseket - áll a dokumentumban.
Illés Zoltán, a Fidesz környezetvédelmi szakértője február közepén sajtótájékoztató keretében szólította fel a környezetvédelmi minisztert, hogy tegyen lépéseket a galvániszap elszállíttatása érdekében. A volt országgyűlési képviselő akkor elmondta, hogy a Fidesz álláspontja szerint katasztrófaveszély van Csepelen a 2003 nyarán illegálisan lerakott 1.200 tonna, nehézfémeket tartalmazó galvániszap miatt.
Az iszap a helyi ivóvízbázis mellett a Duna közelsége miatt veszélyezteti az ország más településeit, valamint Szerbiát, Romániát és Bulgáriát is. Illés Zoltán akkor kitért arra is, hogy az említett nehézfémek rákos daganatot, genetikai elváltozást, illetve magzatkárosítást okozhatnak, ha bejutnak a szervezetbe. Ezt követően a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség közveszéllyel fenyegetés bűncselekménye miatt büntetőfeljelentést tett Illés Zoltán ellen."
Forrás: MTI Hivatkozás: http://mti.hu/kornyezet/cikk/190025/ Dátum: 2007 február 22. 14:09
Vissza az előző oldalra
|