Jelentős lépést tett az EU a klímavédelemben

Önkéntes, egyoldalú vállalás alapján az EU 2020-ig 20 százalákkal csökkenti széndioxid-kibocsátását.
Lényeges politikai vállalást tettek az Európai Unió tagországai a környezetvédelmi miniszterek keddi brüsszeli találkozóján azzal, hogy eldöntötték: az EU önkéntes és egyoldalú vállalás alapján 2020-ig 20 százalékkal csökkenti széndioxid-kibocsátását összes tagországának átlagában - jelentette be Persányi Miklós, környezetvédelmi és vízügyi miniszter az ülést követően.
Hozzátette: az EU azt tartja kívánatosnak, hogy a jövő évtized végére a világ fejlett országai legalább 30 százalékkal csökkentsék kibocsátásukat, és ebben az Egyesült Államok és a jelentős károsanyag-kibocsátású, gyorsan fejlődő országok is vállaljanak részt - ez esetben az unió a magasabb célt igyekszik teljesíteni. Kiemelte Persányi Miklós azt is, hogy a miniszteri ülésen elfogadott dokumentumban - amelyet hivatalosan a tagországok állam- és kormányfőinek még jóvá kell hagyniuk március 9-én - bekerült: a tagállamoknak a vállalás terheinek egyenlő viselése érdekében korrekt, átlátható és differenciált megközelítést kell alkalmazniuk. Ez a miniszter ismertetése szerint azt jelenti, hogy Magyarország esetében például nem 1990-et veszik viszonyítási alapévnek, mint az a dokumentumban szerepel, hanem a (mostani vállalásokat megelőző időszakra vonatkozó) kiotói egyezményben szereplőt, 1985-87 átlagát. Akkor még a magyar gazdaság komoly nehéziparral rendelkezett, 1990-re ez visszafejlődött, mutatott rá Persányi. Felszólalásában azzal is érvelt, több új tagállam már komoly árat fizetett a gazdasági struktúravállalás érdekében, jelentős csökkentést is ért el, ezt a teljesítményt figyelembe kell vennie az EU-nak.
A tagországok között belső tárgyalások kezdődnek arról, hogy milyen kritériumok alapján oszoljon meg a csökkentés terhe a tagállamok között - szögezte le Persányi Miklós. Megerősítette ez utóbbit Sigmar Gabriel, az ülést elnöklő német környezetvédelmi miniszter is.

Korábbi sajtóhírek szerint Lengyelország mellett sokáig Magyarország akadályozta, hogy a 20 százalékos vállalás kötelező legyen. Persányi Miklós most leszögezte: Magyarországnak ilyen álláspontja sem most, sem az előkészítés szintjén nem volt. Az ugyanakkor az ülésen is elhangzott, hogy új tagállamok nem szeretnék viselni egyes régi tagállamok teljesítésének terheit, hanem saját vállalásaik alapján szeretnék kivenni a részüket a végrehajtásból - fűzte hozzá.
Persányi Miklós emlékeztetett arra is, hogy a klímavédelem esetében csomagtervről van szó: múlt héten az uniós energiaügyi miniszterek célként döntöttek arról, hogy az energiafelhasználásban a megújuló energiák részaránya érje el a 20 százalékot uniós szinten. Úgy vélte mindazonáltal, hogy Magyarországon nem vehető bizonyosra ennek teljesülése a ilyen típusú energiaforrások viszonylagos szűkössége miatt. Az ország elsődlegesen a biomasszával számolhat e téren, de szóba jöhet a napenergia hő célú hasznosítása és a földhő is. A csomaghoz tartozik, hogy a légi közlekedésben is vezessék be a kibocsátás-elszámolást, továbbá, hogy gépkocsiknál a széndioxid-határértéket csökkentsék, az Európai Bizottság javaslata szerint 120 gramm/kilométerre. A miniszter összesítő értékelése szerint a miniszteri tanács "igen jelentős lépést tett a környezet és a klíma védelmének irányában", és ez segíthet kimozdítani a holtpontról a nemzetközi klímatárgyalásokat is.
Napirenden szerepelt az ülésen a talaj védelmére vonatkozó tematikus uniós stratégia, illetve a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia. Magyarország ezek esetében egyetértett a bizottsági, illetve az elnökségi alapjavaslattal.
A brüsszeli ülésen a cseh delegáció tájékoztatást adott a kelet-közép-európai régió fenntartható fejlesztését célzó Kárpátok keretegyezményről. A 2003-ban aláírt megállapodás - amelynek Magyarország is részese - a természeti sokféleség, a területfejlesztés és az integrált vízgyűjtő gazdálkodás területén rögzíti a Kárpát-medence országainak együttműködési szándékát. Az egyezményt aláíró felek ezúttal felkérték az EU-t is, hogy lépjen be az egyezménybe, miután egy hasonló megállapodásban, az Alpok-keretegyezményben már tag. Egy kérdés kapcsán Persányi Miklós leszögezte, hogy Magyarország élenjáró szerepben van a környezeti bűncselekmények kriminalizálásában, amelyre az Európai Bizottság a múlt héten tett részletes javaslatot. "Magyarország örülne, ha a többi uniós tagállamban is legalább olyan szigorú lenne a szabályozás, mint nálunk" - hangoztatta.

Forrás: MTI
Hivatkozás: http://www.mti.hu
Dátum: 2007 február 23. 23:22

Vissza az előző oldalra

Kezdőoldal E-mail elküldése Oldaltérkép Webshark